Daru mluvení v jazycích se také říká glosolálie a letniční křesťané ho považují za počáteční důkaz křtu v Duchu svatém, který můžeme prožít i ve 21. století. Ježíšovi učedníci byli pokřtěni Duchem svatým na den Letnic, jak se píše ve 2. kapitole knihy Skutků:
A ukázaly se jim jakoby ohnivé jazyky, rozdělily se a na každém z nich spočinul jeden; všichni byli naplněni Duchem svatým a začali mluvit jinými jazyky, jak jim Duch dával promlouvat (Skutky 2,3-4).
Falešné mluvení v jazycích
Někdo by mohl namítnout, že ty ohnivé jazyky ve 3. verši
nemohou být od Boha, protože přece Jakub, nevlastní bratr Ježíše
a vůdce jeruzalémského sboru, píše, že jazyk je oheň, který
je podpalován pekelným plamenem:
Nicméně Donald S. Stamps správně poznamenává, v souladu s jinými části Písma, že „mluvení v jazycích může být paděláno z lidské iniciativy nebo démonskou činností“. Jasně o tom píše apoštol Jan ve svém prvním listu:
I jazyk je oheň. Je to svět zla mezi našimi údy, poskvrňuje celé tělo a ničí celý náš život, sám podpalován pekelným plamenem (Jakub 3,6).Na tuto námitku se hodí odpovědět 4. veršem, ze kterého se dozvídáme o Duchu svatém, který tyto jazyky seslal.
Nicméně Donald S. Stamps správně poznamenává, v souladu s jinými části Písma, že „mluvení v jazycích může být paděláno z lidské iniciativy nebo démonskou činností“. Jasně o tom píše apoštol Jan ve svém prvním listu:
Milovaní, nevěřte každému vnuknutí, nýbrž zkoumejte duchy, zda jsou z Boha; neboť mnoho falešných proroků vyšlo do světa (1J 4,1).Stamps dále uvádí 3 vodítka pro zjištění, zda konkrétní mluvení v jazycích je od Ducha svatého:
- Mluvení v jazycích musí být
„spontánním výsledkem počátečního naplnění Duchem
svatým“, stejně jako o tom čteme ve Sk 2,4. Věřící se ten
jazyk nemůže naučit „pronášením nesmyslných slabik“.
- Duch svatý na několika místech
Nového zákona varuje, že v církvi bude pokrytectví (1Tm 4,1-2),
znamení a zázraky od satanských mocností (Mt 7,22-23; 2Te 2,9) a
podvodníci vydávající se za Boží služebníky. Proto je
potřeba být neustále ve střehu (viz výše zmíněný 1J 1,4).
- Pokud někdo říká, že mluví v jazycích, ale není oddán Ježíši Kristu a nerespektuje autoritu Písma, je jasné, že jakékoliv duchovní projevy tohoto člověka nejsou od Ducha svatého.
Pravé mluvení v jazycích
Již jsme si ukázali, že ve Skutcích 2,3-4 se jednalo o pravé
mluvení v jazycích. Položme si otázku: Proč vlastně Bůh tento
dar dává? Skeptik nevěřící v Boží dobrotu by možná
odpověděl, že je to danajský dar. Avšak Stamps trefně shrnuje
přínos tohoto nadpřirozeného daru ve 3 bodech, sami posuďte jeho
výhody:
- Je to Bohem inspirovaná řeč, kterou se věřící
nikdy neučil (Sk 2,4; 1K 14,14-15). Může to být skutečný
jazyk, kterým se někde na světě mluví (což se může hodit
misionářům), nebo to může být jazyk na zemi neznámý
(andělský).
- Je to potvrzující znamení tzv. křtu v Duchu
svatém, v jehož důsledku je věřící zmocněn ke službě
dalším lidem (Sk 1,8), což je patrné v následujících
kapitolách knihy Skutků.
- Je to dar, který má
dvojí cíl
- mluvení v jazycích je doprovázeno nadpřirozeným výkladem tohoto jazyka při veřejných bohoslužbách. Tento výklad může ostatní věřící vést k uctívání Boha či k prorokování (1K 14,5-6.13-17).
- mluvení v jazycích používá věřící k budování svého duchovního života, kdy komunikuje přímo s Bohem nezávisle na svém rozumu (sice nerozumí tomu, co říká, ale dokáže se ovládat, není v extatickém stavu). Může Boha chválit, uctívat, přimlouvat se za sebe či za druhé – podle toho, jak ho Duch vede.
Shrnutí
Pokud mluvení v jazycích pochází od Boha, mluvčí je učedník
Ježíše Krista a tento dar slouží buď jemu samotnému, nebo
shromážděným lidem, kde je nutný nadpřirozený výklad
poselství do srozumitelného jazyka. Letniční křesťané považují
mluvení jazyky jako potvrzení křtu v Duchu svatém, jehož
důsledkem je větší oddanost Bohu sloužit.
Moje zkušenost s mluvením v jazycích
Ve svých 14 letech jsem dovolil Ježíši Kristu, aby se stal Králem mého života. O rok později jsem byl pokřtěn ve vodě a po několika měsících při cestě do školy jsem začal mluvit v jiném jazyku. Od té doby mám větší touhu bavit se s lidmi o Bohu, více si chci číst Bibli a trávit čas s Pánem na modlitbách. Když Boha uctívám písněmi, mluvení v jazycích je skvělý způsob, jak vyjádřit Bohu úctu, když mi dochází slova. Zatím jsem nezažil, že by mé mluvení v jazycích na shromážděních někdo vykládal, ale byl jsem svědkem toho, kdy promluva někoho jiného byla vyložena do češtiny.
A co vy? Mluvíte jinými jazyky? Nebo byste chtěli mluvit?
A co vy? Mluvíte jinými jazyky? Nebo byste chtěli mluvit?
Použitá literatura
STAMPS, Donald S. Studijní Bible s výkladovými poznámkami. Sprinfield, Missouri, U.S.A: Life Publisher International, 2009. ISBN 978-0-7361-0419-9.
Nikdy jsem se s mluvením v jazycích nesetkala, ale bylo by to něco úžasného. Skoro bych tomu nedokázala uvěřit. :) Jak člověk žije všední dny, mnohdy nevidí Boží práci a pak by viděl něco naprosto odlišného od toho, co zažívá každý den. Nejen mluvení v jazycích, ale i další věci (vyslyšené modlitby apod.) jasně ukazuje na obrovskou Boží moc, kterou, jak jsem už psala, nevidíme pořád. I když bychom se měli snažit vidět Boha stále a všude. :) To, že je s námi, že pracuje, že JE.
OdpovědětVymazatMoc se mi líbí, jak článek prokládáš pasážemi z Bible, super!:)